Група учени от University of the West of England изобретиха зарядно за телефони, което вместо електричество се захранва с урина. Колкото и налудничево да звучи, урината може да се окаже горивото на бъдещето. Ключов елемент в технологията заемат наскоро създадените микробно горивни клетки (MFC), които превръщат органична материя в електричество, в дадения случай урина. Специално отгледаната бактерия разгражда химическите съединения в урината като част от метаболитните си процеси. Бактериите произвеждат електрони докато консумират органичната материя и този естествен процес създава малък електрически заряд.
„Никой до сега не е добивал електричество от урина, така че това е вълнуващо откритие” гордо заявява др. Йоанис Йерополус, инженер в Bristol Robotics Laboratory, къде то горивните клетки са разработени. „Предимствата на урината са, че тя не е толкова подвластна на непостоянния характер на вятъра или слънцето. Ние всъщност използваме отпадъчни вещества, за да добиваме енергия. Ако има ресурс, който сме сигурни, че е в безкрайни количества, то това е урината” добавя британския инженер.
След като урината е обработена от MFC, електрическата енергия се съхранява в кондензатор. За първия тест на изобретението учените използват обикновен телефон Samsung със стандарно зарядно. Въпреки че енергията получена при този тест е достатъчна за един кратък разговор, учените са оптимисти, че в близко бъдеще изобретението им може да бъде успешно интегрирано в тоалетните и баните. Те се надяват, че получената енергия би била достатъчна за захранването на електрически самобръсначки, четки за зъби и осветление.
Устойството е с големината на автомобилен акумолатор, но създателите вярват, че с времето ще разработят по-малък и компактен модел. С ниската си цена от 1 паунд на горивна клетка, учените се надяват да са разработили един нов, по-икономичен и екологичен начин за получаване на енергия.
Изследването е спонсорирано от Engineering and Physical Sciences Research Council и Gates Foundation (благотворителна фондация спонсорирана от Бил Гейтс, собственик на Майкрософт) с надеждата да помогне на развиващите се страни.
„Устройството може да бъде приложено както на регионално ниво, така в отдалечени региони в развиващите се страни” твърди др. Йерополус. „Горивните клетки, които използвахме в теста с телефона обработват 50 мл. урина, а най-малкото устройство разработено от нас е с капацитет 1 мл. Това ни прави оптимисти за разработването на мобилно устойство, което може лесно да бъде пренасяно” допълва инженера.
„Концепцията е вече тествана и работи, и само от нас зависи разработката и усъвършенстването на уреда, така че да е способен да зареди напълно телефонна батерия” завършва др. Йоанис Йерополус.